







Mycket kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig Intel i5-processor och det starka GTX 1660 Ti spelgrafikkortet från NVIDIA. Datorn har en snabb och rymlig SSD på 512 GB för bästa prestanda.
|
Klar för start - uppdaterat och klart
|

Låt inget stoppa dig i spelet. Med de senaste komponenterna i branschen, micro-ATX-kompatibla uppgraderingsmöjligheter och en design du kan anpassa ger OMEN Obelisk prestanda på nya nivåer.
OBS! Tangentbord och mus medföljer ej.
Denna dator presterar enligt följande i spel:
Counter-Strike Global Offensive
300+ FPS Basic 1080p
250+ FPS Ultra 1440p
Minecraft
570+ FPS Basic 1080p
500+ FPS Ultra 1440p
League of Legends
200+ FPS Basic 1080p
180+ FPS Ultra 1440p
Battlefield V
120+ FPS Basic 1080p
60+ FPS Ultra 1440p
Overwatch
270+ FPS Basic 1080p
Under 30+ FPS Ultra 1440p
Playerunknown's Battlegrounds
140+ FPS Basic 1080p
60+ FPS Ultra 1440p
GTA V
190+ FPS Basic 1080p
40+ FPS Ultra 1440p
Witcher 3
150+ FPS Basic 1080p
50+ FPS Ultra 1440p
Apex Legends
140+ FPS Basic 1080p
70+ FPS Ultra 1440p
Fortnite
220+ FPS Basic 1080p
90+ FPS Ultra 1440p
OBS! Tangentbord och mus medföljer ej.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-9400F 2.9 GHz (4.1 GHz Turbo) |
| Processorkärnor | 6 kärnor |
| Cacheminne | 9 MB L3-cache |
| Minne | 16 GB DDR4 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | 32 GB |
| Lagringsutrymme | 512 GB SSD-hårddisk |
| Grafikkort | NVIDIA GeForce GTX1660 Ti med 6144 MB GDDR6 VRAM |
| Optisk enhet | Nej, saknar CD/DVD-läsare |
| Trådat nätverk | Upp till 1 Gbit/s |
| Trådlöst nätverk | Upp till 867 Mbit/s (802.11ac 2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth integrerat |
| Ljudkort | Inbyggt HD-ljud |
| HDMI | En HDMI-utgång |
| DisplayPort | En DisplayPort-utgång |
| DVI | En DVI-utgång |
| USB 3.1 | Sex USB-portar |
| USB-C | En USB-C-port |
| Minneskortläsare | Ja, minneskortläsare finns |
| Vikt | 10.5 kg |
| Bredd | 16.5 cm |
| Höjd | 43.3 cm |
| Djup | 35.7 cm |
| Operativsystem | Windows 10 Home 64-bit kommer förinstallerat |
| Språkstöd | Svenska, Danska, Norska, Finska, Engelska |
| Garanti | 12 månader från Hewlett-Packard |
| Bäst användning för | Gaming och spel |
| Produktfamilj | Datorer |
| Produkttyp | Stationär dator |

Mycket kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig Intel i5-processor och det starka GTX 1660 Ti spelgrafikkortet från NVIDIA. Datorn har en snabb och rymlig SSD på 512 GB för bästa prestanda.