- Priset!







Mycket kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig Intel i7-processor och det mycket starka RTX 2070 spelgrafikkortet från NVIDIA med 8 GB videominne. Datorn har självfallet också en snabb SSD samt en konventionell mekanisk hårddisk för utökat lagringsutrymme.
|
Klar för start - uppdaterat och klart
|

Låt inget stoppa dig i spelet. Med de senaste komponenterna i branschen, micro-ATX-kompatibla uppgraderingsmöjligheter och en design du kan anpassa ger OMEN Obelisk prestanda på nya nivåer.
OBS! Tangentbord och mus medföljer ej.
Denna dator presterar enligt följande i spel:
Fortnite
260+ FPS Basic 1080p
100+ FPS Ultra 1440p
Counter-Strike Global Offensive
280+ FPS Basic 1080p
210+ FPS Ultra 1440p
Minecraft
500+ FPS Basic 1080p
440+ FPS Ultra 1440p
League of Legends
220+ FPS Basic 1080p
190+ FPS Ultra 1440p
Battlefield V
120+ FPS Basic 1080p
80+ FPS Ultra 1440p
Overwatch
240+ FPS Basic 1080p
Under 30+ FPS Ultra 1440p
Playerunknown's Battlegrounds
140+ FPS Basic 1080p
90+ FPS Ultra 1440p
GTA V
180+ FPS Basic 1080p
50+ FPS Ultra 1440p
Witcher 3
200+ FPS Basic 1080p
70+ FPS Ultra 1440p
Apex Legends
140+ FPS Basic 1080p
90+ FPS Ultra 1440p
OBS! Tangentbord och mus medföljer ej.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8700 3.2 GHz (4.6 GHz Turbo) |
| Processorkärnor | 6 kärnor |
| Cacheminne | 12 MB L3-cache |
| Flertrådsteknik | Processorn stödjer hyperthreading för bättre prestanda |
| Minne | 16 GB DDR4 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | 32 GB |
| Lagringsutrymme | 256 GB SSD + 1TB mekanisk hårddisk |
| Hårddiskhastighet | Hårddiskens rotationshastighet är 7200 RPM |
| Grafikkort | NVIDIA GeForce RTX2070 med 8192 MB GDDR6 VRAM |
| Optisk enhet | Nej, saknar CD/DVD-läsare |
| Trådat nätverk | Upp till 1 Gbit/s |
| Trådlöst nätverk | Upp till 867 Mbit/s (802.11ac 2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth integrerat |
| Ljudkort | Inbyggt HD-ljud |
| HDMI | En HDMI-utgång |
| DisplayPort | Tre DisplayPort-utgångar |
| USB 3.1 | Sex USB-portar |
| USB-C | En USB-C-port |
| Minneskortläsare | Ja, minneskortläsare finns |
| Vikt | 10.5 kg |
| Bredd | 16.5 cm |
| Höjd | 43.3 cm |
| Djup | 35.7 cm |
| Operativsystem | Windows 10 Home 64-bit kommer förinstallerat |
| Språkstöd | Svenska, Danska, Norska, Finska, Engelska |
| Garanti | 12 månader från Hewlett-Packard |
| Bäst användning för | Gaming och spel |
| Produktfamilj | Datorer |
| Produkttyp | Stationär dator |

Mycket kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig Intel i7-processor och det mycket starka RTX 2070 spelgrafikkortet från NVIDIA med 8 GB videominne. Datorn har självfallet också en snabb SSD samt en konventionell mekanisk hårddisk för utökat lagringsutrymme.