






Kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig Intel i5-processor och ett starkt GTX 1060 spelgrafikkort från NVIDIA. Datorn har självfallet också en snabb SSD för bästa prestanda.
|
Klar för start - uppdaterat och klart
|

Låt inget stoppa dig i spelet. Med de senaste komponenterna i branschen, micro-ATX-kompatibla uppgraderingsmöjligheter och en design du kan anpassa ger OMEN Obelisk prestanda på nya nivåer.
OBS! Tangentbord och mus medföljer ej.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8400 2.8 GHz (4 GHz Turbo) |
| Processorkärnor | 6 kärnor |
| Cacheminne | 9 MB L3-cache |
| Flertrådsteknik | Processorn stödjer hyperthreading för bättre prestanda |
| Minne | 8 GB DDR4 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | 32 GB |
| Lagringsutrymme | 256 GB SSD + 1TB mekanisk hårddisk |
| Hårddiskhastighet | Hårddiskens rotationshastighet är 7200 RPM |
| Grafikkort | NVIDIA GeForce GTX1060 med 6144 MB GDDR5 VRAM |
| Optisk enhet | Nej, saknar CD/DVD-läsare |
| Trådat nätverk | Upp till 1 Gbit/s |
| Trådlöst nätverk | Upp till 867 Mbit/s (802.11ac 2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth integrerat |
| Ljudkort | Inbyggt HD-ljud |
| HDMI | En HDMI-utgång |
| DisplayPort | Tre DisplayPort-utgångar |
| USB 3.1 | Sex USB-portar |
| USB-C | En USB-C-port |
| Minneskortläsare | Ja, minneskortläsare finns |
| Vikt | 10.5 kg |
| Bredd | 16.5 cm |
| Höjd | 43.3 cm |
| Djup | 35.7 cm |
| Operativsystem | Windows 10 Home 64-bit kommer förinstallerat |
| Språkstöd | Svenska, Danska, Norska, Finska, Engelska |
| Garanti | 12 månader från Hewlett-Packard |
| Bäst användning för | Gaming och spel |
| Produktfamilj | Datorer |
| Produkttyp | Stationär dator |

Kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig Intel i5-processor och ett starkt GTX 1060 spelgrafikkort från NVIDIA. Datorn har självfallet också en snabb SSD för bästa prestanda.