






Demo-exemplar i nyskick med full garanti. Kraftfull och innovativ laptop - väldens första dator som du kan styra genom att röra handen framför datorn! Dessutom utrustad med mycket snabb i7-processor, massor av minne och dubbla hårddiskar.
|
Klar för start - uppdaterat och klart
|

Innovation nära till hands
Navigera på ett revolutionerande sätt med stor precision på HP ENVY Leap Motion SE Notebook med hjälp av naturliga handrörelser i luften, tack vare integrerad Leap Motion™-teknik.
De första apparna någonsin
Revolutionerande teknik förtjänar revolutionerande appar. Med Airspace™, appbutiken för Leap Motion™, får du uppleva appar på ett helt nytt sätt – med hjälp av snabba och exakta handrörelser i luften.
Fantastiska prestanda
Den ljusa, livfulla skärmen på 43,9 cm (17,3 tum) med full HD-skärm, kraftfullt grafikkort och nästa generations processorer ger skärmen liv.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Skärmstorlek | 17.3" Full HD LED-skärm |
| Skärmupplösning | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Processor | Intel Core i7-4702MQ 2.2 GHz (3.2 GHz Turbo) |
| Processorkärnor | 4 kärnor |
| Cacheminne | 6 MB L3-cache |
| Flertrådsteknik | Processorn stödjer hyperthreading för bättre prestanda |
| Minne | 12 GB DDR3 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | 16 GB |
| Lagringsutrymme | 1500 GB |
| Hårddiskhastighet | Hårddiskens rotationshastighet är 5400 RPM |
| Antal hårddiskar | 2 x 750 GB |
| Grafikkort | NVIDIA GeForce GT750M med 4096 MB GDDR3 VRAM |
| Optisk enhet | Super Multi DVD-brännare (DVD±R) med stöd för dubbla lager |
| Trådat nätverk | Upp till 1 Gbit/s |
| Trådlöst nätverk | Upp till 300 Mbit/s (802.11n) |
| Bluetooth | Bluetooth integrerat |
| Webbkamera | HP TrueVision HD webbkamera |
| Högtalare | Beats ljudsystem med inbyggd subwoofer |
| HDMI | En HDMI-utgång |
| USB 3.0 | Fyra USB-portar |
| Minneskortläsare | Ja, minneskortläsare finns |
| Säkerhet | Fingeravtrycksläsare |
| Batteri | 6-cells batteri |
| Musplatta | Med multitouch |
| Tangentbord | Bakgrundsbelyst med numeriska tangenter |
| Språklayout | Svenska, Danska, Finska, Norska |
| Vikt | 3.4 kg |
| Bredd | 41.6 cm |
| Höjd | 3.3 cm |
| Djup | 27.5 cm |
| Operativsystem | Windows 8 64-bit kommer förinstallerat. Uppgradering till Windows 10 kan köpas till, se fliken Tillbehör! |
| Språkstöd | Svenska, Danska, Norska, Finska, Engelska |
| Garanti | 12 månader från Hewlett-Packard |
| Miljöcertifiering | Energy Star och EPEAT Silver |
| Övrigt | Integrerad Leap Motion-teknologi för att styra datorn med rörelser i luften |
| Bäst användning för | Gaming och spel |

Demo-exemplar i nyskick med full garanti. Kraftfull och innovativ laptop - väldens första dator som du kan styra genom att röra handen framför datorn! Dessutom utrustad med mycket snabb i7-processor, massor av minne och dubbla hårddiskar.