- Priset!




Begagnad med 1 års garanti! Mycket prisvärd stationär dator från Fujitsu utrustad med Intel Core i3-processor, 8 GB minne och en SSD på 128 GB. Operativsystem är Windows 10 Professional.
|
|
|
|
|
|
|
Klar för start - uppdaterat och klart
|
Fujitsu Esprimo D556 är en stationär dator i Small Form Factor-format, vilket innebär att den tar upp lite plats på skrivbordet eller under det. Den kompakta storleken gör den enkel att integrera i olika arbetsmiljöer, särskilt där utrymmet är begränsat.
Modellen är utrustad med en Intel Core i3-processor från 6:e generationen, 8 GB RAM och en 128 GB SSD är den anpassad för enklare uppgifter. SSD ger snabbare start av operativsystem och program jämfört med traditionella hårddiskar.
Fujitsu Esprimo D556 har flera portar för att ansluta kringutrustning som tangentbord, mus och externa lagringsenheter. Den är även utrustad med en DisplayPort-utgång. Det gör det möjligt att koppla in en extern skärm med bra bildkvalitet. För enklare arbetsstationer räcker en skärm ofta, vilket denna modell är anpassad för.
Datorn levereras med Windows 10 Pro förinstallerat. Operativsystemet är vanligt i företagsmiljöer och erbjuder funktioner för säkerhet och administration. Windows 10 Pro kommer att nå slutet av sin supportperiod i oktober 2025. Efter detta datum får systemet inga säkerhetsuppdateringar från Microsoft, vilket kan vara viktigt att ta hänsyn till vid längre användning.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-6100 3.7 GHz |
| Processorkärnor | 2 kärnor |
| Cacheminne | 3 MB L3-cache |
| Flertrådsteknik | Processorn stödjer hyperthreading för bättre prestanda |
| Minne | 8 GB DDR4 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | 32 GB |
| Lagringsutrymme | 128 GB SSD-hårddisk |
| Grafikkort | Intel HD 530 |
| Optisk enhet | Nej, saknar CD/DVD-läsare |
| Trådat nätverk | Upp till 1 Gbit/s |
| Ljudkort | Inbyggt HD-ljud |
| HDMI | Ja, med adapter från Displayport (tillval, ingår ej) |
| DisplayPort | En DisplayPort-utgång |
| USB 2.0 | Sex USB-portar |
| USB 3.0 | Fyra USB-portar |
| Vikt | 8 kg |
| Bredd | 33.2 cm |
| Höjd | 8.9 cm |
| Djup | 33.8 cm |
| Operativsystem | Windows 10 Pro 64-bit kommer förinstallerat |
| Språkstöd | Svenska (du kan fritt ändra om du vill ha datorn på ett annat språk) |
| Garanti | 12 månader från BilligTeknik |
| Bäst användning för | Vanlig användning surf, film och officepaketet |
| Produktfamilj | Datorer |
| Produkttyp | Stationär dator |

Begagnad med 1 års garanti! Mycket prisvärd stationär dator från Fujitsu utrustad med Intel Core i3-processor, 8 GB minne och en SSD på 128 GB. Operativsystem är Windows 10 Professional.