- Priset!





Begagnad med 1 års garanti! Nya MacBook Pro är rakbladstunn, fjäderlätt och nu dessutom snabbare och mer kraftfull än tidigare modeller. Den har den mest ljusstarka och färgrika skärmen på en bärbar Mac med både Retina och IPS. Det är en bärbar dator redo för allt du gör varje dag. Oavsett var dina idéer tar dig. Kraftfull MacBook Pro 13-tum 2016 (A1706) med fantastisk retinaskärm! Denna stilrena laptop kommer med Intel Core i5-processor och blixtsnabb SSD hårddisk.
|
|
Nya MacBook Pro är rakbladstunn, fjäderlätt och nu dessutom snabbare och mer kraftfull än tidigare modeller. Den har den mest ljusstarka och färgrika skärmen på en bärbar Mac med både Retina och IPS. Det är en bärbar dator redo för allt du gör varje dag. Oavsett var dina idéer tar dig.
Genom att köpa en begagnad dator bidrar du till att minska förbrukningen av jordens resurser och utsläppen av koldioxid. Genom detta köp minskar du förbrukning av råvaror, energi och kemikalier jämfört med att köpa nytt. Förhoppningsvis har du snart sparat världen på ca 30 kg CO2 vilket motsvarar en bilresa runt ca 20 mil.
* Datorn har spår av tangentbordet på skärm vilka kan anas när skärmen är igång men det stör inte användning! Det är vanligt förekommande på tunnare modeller!
Egenskaper
MacBook Pro 13-tum 2016 Retina är utrustad med en innovativ Touch Bar som ger en ny dimension till användarupplevelsen. Den interaktiva panelen anpassar sig dynamiskt till olika appar och ger snabb åtkomst till verktyg och funktioner, vilket ökar produktiviteten och kreativiteten.
Med en Intel Core i5-processor levererar denna MacBook Pro imponerande prestanda för både vardagsanvändning och krävande uppgifter. Oavsett om det är att redigera bilder, spela spel eller köra avancerade program, klarar den av det med lätthet.
Retina-skärmen på MacBook Pro 13-tum 2016 erbjuder enastående bildkvalitet med levande färger och skarpa detaljer. Med hög upplösning och bred färgskala är den perfekt för bild- och videoredigering samt att titta på filmer och bilder.
Den inbyggda 256GB SSD-hårddisken ger snabb åtkomst till dina filer och appar, vilket gör att datorn startar snabbt och program öppnas omedelbart. Dessutom ger SSD-tekniken bättre tillförlitlighet och energieffektivitet jämfört med traditionella hårddiskar.
Med sin slanka och eleganta design är MacBook Pro 13-tum 2016 lätt att bära med sig överallt. Den är perfekt för personer som är ständigt på språng och behöver en kraftfull dator som kan följa med i deras hektiska livsstil.
Vad är Thunderbolt 3 port?
Thunderbolt 3 har stöd för laddning upp till 100 W (med USB-PD). Det gör att en och samma kabel kan användas för att överföra bild och data till en skärm samtidigt som skärmen laddar den anslutna enheten! Thunderbolt 3 kan även lämna mer ström till ett tillbehör än föregående versioner, 15 W jämfört med 10 W tidigare.
-----------------------
Oavsett klass fungerar datorn felfritt och är återställd till fabriksinställningar. Laddare medföljer men inga andra tillbehör.
Returrätt i enlighet med distansavtalslagen så ni kan känna er trygga med ert val. Byt eller få pengarna tillbaka om ni inte är nöjd!
Produkter som enbart är använda ett fåtal gånger och det märks. Batterihälsa som snuddar vid hundra procent och enbart ett fåtal battericykler använda. Detta är toppskiktet av A-klass, det kan fortfarande förekomma något minimalt märke.
Produkter som är extra noggrant utvalda för att klara av att möta de mest kräsna blickarna. Verkligen fint skick och nästan så bra som det blir utan att köpa nytt! Något mindre märke kan förekomma av obetydlig karaktär. Batterihälsan är vad tillverkaren anser vara OK men det kan skilja sig en bit från ett nytt batteri.
Produkter som är felfria i funktionen men där det kan förekomma mindre märken eller små repor. Merparten av det vi säljer är just B-klass då de har den perfekta balansen mellan pris och skick. Batterihälsan är vad tillverkaren anser vara OK men det kan skilja sig en bit från ett nytt batteri.
Produkter med ett riktigt effektivt pris. Det kan finnas en del repor och det syns att de är använda – men priset reflekterar det och det är bland det billigaste du kan köpa utan att göra avkall på prestanda eller funktionalitet! Batterihälsan är vad tillverkaren anser vara OK men det kan skilja sig en bit från ett nytt batteri.
Produkter med en eller flera tydliga avvikelser från ett generellt förväntat produktskick. Läs i produktbeskrivningen för mer info.
Det är full garanti på alla våra begagnade produkter oavsett klass.
Är du inte nöjd med skicket byter vi gärna ut eller återbetalar produkten åt dig!
Produktens beskrivning kan innehålla mer specifik information kring skicket och funktionen.
----
Gör ett medvetet val för miljön genom att välja begagnade elektronikprodukter. Genom att minska behovet av nya enheter bidrar du direkt till att spara jordens resurser och minskar koldioxidutsläppen.
Varje gång du köper begagnat minskar du koldioxidutsläppen med cirka 10-30 kg – motsvarande en bilresa på upp till 20 mil. Ditt hållbara val ger produkter ett andra liv och skapar en positiv inverkan på vår planet.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Skärmstorlek | 13.3" IPS Retina-skärm |
| Skärmupplösning | 2560 x 1600 |
| Processor | Intel Core i5-6267U 2.9 GHz (3.3 GHz Turbo) |
| Processorkärnor | 2 kärnor |
| Cacheminne | 4 MB L3-cache |
| Flertrådsteknik | Processorn stödjer hyperthreading för bättre prestanda |
| Minne | 16 GB DDR3 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | RAM-minnet är fastlött och kan inte uppgraderas |
| Lagringsutrymme | 256 GB SSD-hårddisk |
| Grafikkort | Intel Iris Graphics 550 |
| Optisk enhet | Nej, saknar CD/DVD-läsare |
| Trådlöst nätverk | Upp till 867 Mbit/s (802.11ac 2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth integrerat |
| Webbkamera | Webbkamera med inbyggd mikrofon |
| Högtalare | Stereohögtalare |
| HDMI | Ja, med adapter från USB-C (tillval, ingår ej) |
| USB 3.2 Gen 2 | Två USB-portar 3.2 Gen 2 (10Gbps) Thunderbolt 3 |
| Thunderbolt | Två Thunderbolt-portar |
| Minneskortläsare | Ja, minneskortläsare finns |
| Musplatta | Med multitouch |
| Tangentbord | Bakgrundsbelyst |
| Språklayout | Svenska, Finska |
| Vikt | 1.36 kg |
| Bredd | 30.4 cm |
| Höjd | 1.5 cm |
| Djup | 21.2 cm |
| Operativsystem | macOS X 10.14 Mojave eller senare |
| Språkstöd | Svenska, Danska, Norska, Finska, Engelska |
| Garanti | 12 månader från BilligTeknik |
| Miljöcertifiering | Energy Star och EPEAT Gold |
| Bäst användning för | För hela familjen att använda |
| Produktfamilj | Datorer |
| Produkttyp | Laptop |