







En kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig AMD Ryzen 5-processor och det starka AMD Radeon RX 5700 spelgrafikkortet med 8 GB grafikminne. Datorn har också en snabb SSD-hårddisk på 512 GB för bästa prestanda.
|
Klar för start - uppdaterat och klart
|

Låt inget stoppa dig i spelet. Med de senaste komponenterna i branschen, micro-ATX-kompatibla uppgraderingsmöjligheter och en design du kan anpassa ger OMEN Obelisk prestanda på nya nivåer.
HP Pavilion Gaming stationär dator ger smidig prestanda och knivskarp grafik i ett läckert designformat. Datorn bygger på den senaste tekniken. Gör dig redo att spela med full kraft, både i dag och i flera år framöver.
OBS! Tangentbord och mus medföljer ej.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz (4.2 GHz Turbo) |
| Processorkärnor | 6 kärnor |
| Cacheminne | 32 MB L3-cache |
| Flertrådsteknik | Processorn stödjer simultaneous multithreading för bättre prestanda |
| Minne | 8 GB DDR4 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | 32 GB |
| Lagringsutrymme | 512 GB SSD-hårddisk |
| Grafikkort | AMD Radeon RX 5700 med 8192 MB GDDR6 VRAM |
| Optisk enhet | Nej, saknar CD/DVD-läsare |
| Trådat nätverk | Upp till 1 Gbit/s |
| Trådlöst nätverk | Upp till 867 Mbit/s (802.11ac 2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 integrerat |
| Ljudkort | Inbyggt HD-ljud |
| HDMI | Ja, med adapter från Displayport (tillval, ingår ej) |
| DisplayPort | Tre DisplayPort-utgångar |
| USB 3.1 | Sex USB-portar |
| USB-C | En USB-C-port |
| Minneskortläsare | Ja, minneskortläsare finns |
| Vikt | 10.5 kg |
| Bredd | 16.5 cm |
| Höjd | 43.3 cm |
| Operativsystem | Windows 10 Home 64-bit kommer förinstallerat |
| Språkstöd | Svenska, Danska, Norska, Finska, Engelska |
| Garanti | 12 månader från Hewlett-Packard |
| Bäst användning för | Gaming och spel |
| Produktfamilj | Datorer |
| Produkttyp | Stationär dator |

En kraftfull stationär speldator från HP med sexkärnig AMD Ryzen 5-processor och det starka AMD Radeon RX 5700 spelgrafikkortet med 8 GB grafikminne. Datorn har också en snabb SSD-hårddisk på 512 GB för bästa prestanda.