








Superslimmad 14-tums laptop i mycket snygg blå färg med dubbelkärnig Intel-processor och 128 GB lagringsutrymme. Datorn väger endast 1.7 kg och är 1.8 centimeter tunn!
Det eleganta utseendet på Aspire 1 passar ihop med dess tunna, lätt bärbara design.
Det lätta, vågräta mönstret ger ytan en vacker och inbjudande finish.
Precisionspekplattan är mycket responsivare än traditionella pekplattor och gör att du kan arbeta effektivare.
Få en stark och stabil trådlös anslutning med den strategiskt placerade 802.11ac-antennen.
Med BlueLightShield™ kan du justera färgmättnad och ljusstyrka och på så sätt filtrera bort en stor del av det blåa ljuset som kan skada dina ögon.
Filtrera bort ansträngande blått ljus och arbeta längre utan att bli trött.
Chiclet-tangentbordet med sina rundade tangenter är utformat med både komfort och stil i åtanke.
Med Bluetooth® får du en snabb trådlös anslutning mellan närliggande enheter, där den senaste uppdateringen gör det möjligt att anslut ännu fler typer av produkter.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Skärmstorlek | 14" LED-skärm |
| Skärmupplösning | 1366 x 768 |
| Processor | Intel Celeron N4020 1.1 GHz (2.8 GHz Turbo) |
| Processorkärnor | 2 kärnor |
| Cacheminne | 4 MB L3-cache |
| Minne | 4 GB DDR4 RAM-minne |
| Maximal minneskapacitet | 4 GB |
| Lagringsutrymme | 128 GB eMMC |
| Grafikkort | Intel UHD Graphics |
| Optisk enhet | Nej, saknar CD/DVD-läsare |
| Trådat nätverk | Upp till 1 Gbit/s |
| Trådlöst nätverk | Upp till 433 Mbit/s (802.11ac 1x1) |
| Bluetooth | Bluetooth integrerat |
| Webbkamera | Webbkamera med inbyggd mikrofon |
| Högtalare | Stereohögtalare |
| HDMI | En HDMI-utgång |
| USB 2.0 | Två USB-portar |
| USB 3.0 | En USB-port |
| Minneskortläsare | Ja, minneskortläsare finns |
| Batteri | 2-cells batteri |
| Musplatta | Med multitouch |
| Tangentbord | Fullstort tangentbord |
| Språklayout | Svenska, Danska, Finska, Norska |
| Vikt | 1.7 kg |
| Bredd | 34.3 cm |
| Höjd | 1.8 cm |
| Djup | 24.5 cm |
| Operativsystem | Windows 10 in S Mode kommer förinstallerat. Kan fritt bytas till Windows 10 i Microsoft Store. |
| Språkstöd | Svenska, Danska, Norska, Finska, Engelska |
| Bäst användning för | Vanlig användning surf, film och officepaketet |
| Produktfamilj | Datorer |
| Produkttyp | Laptop |

Superslimmad 14-tums laptop i mycket snygg blå färg med dubbelkärnig Intel-processor och 128 GB lagringsutrymme. Datorn väger endast 1.7 kg och är 1.8 centimeter tunn!